'Uzmanlar' Edirne'de Teşkilatlanıyor

'Uzmanlar' Edirne'de Teşkilatlanıyor
Uzmanlar Sosyal Dayanışma Derneği Edirne Temsilciliği çalışmalara başladı.

Daha önce 3269 sayılı Uzman Erbaş kanuna tabi olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde hizmet vermiş kişilerin, şehit ve gazi aileleri ile çalışmalar gerçekleştirdikleri Uzmanlar Sosyal Dayanışma Derneği Edirne Temsilciliği çalışmalara başladı.

Merkezi Ankara olmak üzere 43 ilde teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayan dernek, Edirne’de de Mustafa Ali Ateş'in girişimleri ile faaliyetlerine başladı.

4 BİN KİŞİLİK KADRO

Uzmanlar Sosyal Dayanışma Derneğinin kuruluş amaçları ile ilgili bilgiler veren Edirne İl Temsilcisi Mustafa Ali Ateş: "Derneğimiz uzman er, erbaş, uzman jandarma olarak hizmet vermiş, görevinden emeklilik, maluliyet ya da zorunlu hizmet süresinin dolması gibi nedenlerle kendi isteği ile ayrılan personel ile şehit ve gazi ailelerinin sosyal, kültürel ihtiyaçlarını karşılamak; yerine getirdikleri meslekleriyle ilgili ortak anılarını yaşatmak ve dayanışmalarını devam ettirmek amacı ile kanun hükümlerine göre kuruldu." dedi.

Dernek olarak pek çok siyasetçi ve bürokrat ile bir araya geldiklerini söyleyen Ateş, görevlerinden kendi isteği ile ayrılan uzman erbaşların kamuda istihdam edilmelerine yönelik, Adalet Bakanlığı tarafından 4 bin kişilik infaz koruma memurluğu kadrosu açıldığını belirtti. Ayrıca 10 Şubat 2016 tarihinde gelir vergilerinde yapılan bazı değişiklikler kapsamında 6663/14 maddesinde 18/03/1986 tarihli ve 3269 sayılı uzman erbaş kanununun 5'inci maddesine aşağıdaki ifade eklenmiştir. Uzman Erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı devlet memurları kanununun 92'nci maddesi hükmünden yaralanabilmeleri için en az yedi hizmet yılı tamamlamış olmaları gerekir. İbaresi eklemiş ve yasa yürürlüğe giriş tarihinden önce istifa eden Uzman erbaşlara da kapsatılmıştır. 06/07/2017 Tarihin İç İşleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği 36155494-045.02-E.13941 sayılı ve uzman erbaş konulu görüş yazısı ile birçok müstafi uzman erbaş için iş kapısı aralanmış oldu. Pek çok kişinin kamu kurumlarına yerleştirilmesine vesile olduklarını dile getiren Dernek Edirne İl Temsilcisi Ateş: "Bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla görev yapan, görevinden ayrılan gazilerimiz ile şehit ailelerimiz için elimizden gelen gayretin fazlasını göstereceğiz. Uzmanlar Sosyal Dayanışma Derneği olarak dayanışma, birlik ve beraberlik ruhunu aşılamak için devletimizin bize verdiği yetki ve kanun çerçevesinde Türkiye'de 81 il ve şahsım olarak da Trakya'nın göz bebeği Edirne ve ilçelerimizde faaliyetlerimizi yürüteceğiz." şeklinde konuştu.