Uzunköprü'de Yangın (Videolu Haber)

Uzunköprü'de Yangın (Videolu Haber)
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Uzunköprü ilçesinde çıkan yangınla ilgili açıklamalarda bulundu.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Uzunköprü ilçesinde çıkan yangınla ilgili açıklamalarda bulundu.

Uzunköprü'de 30 Temmuz günü saat 15.00 sıralarında çıkan yangınla ilgili Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız ve yetkililerden aldığımız bilgiye göre; henüz sebebi belli olmayan Çamlık ve Ördekli Göl mevkiinde çıkan yangına 40 araçla müdahale edildi ve yaklaşık 120 personelin yangın söndürme çalışmalarında yer aldı. Yaklaşık 750 dönümlük bir alanın yandığı, yangının Kırkavak Köyüne sıçradığı, 2 çiftliğin zarar gördüğü ve yangının kontrol altına alınarak söndürüldüğü belirtilmiştir.

uzunkopruyangin

Çoğal; "Ülkemizde büyük zararlara neden olan orman yangınlarının hemen hemen tamamının sebebi insan kaynaklıdır. Küçük ihmal ve dikkatsizlikler yangınların en büyük nedenini oluşturuyor. Orman yangınları nedenlerinin yüzde 76'sı piknik ateşi, sigara, orman içi veya kenarında bulunan çöplükler, çoban ve avcı ateşi, anız yakılması gibi ihmal ve dikkatsizliklerden kaynaklanıyor. Bu orana faili meçhul olanlar da dahil edildiğinde oran yüzde 90'a ulaşıyor. Yangınların yüzde 8'inin ise kasten orman yakma fiili sonucu ortaya çıktığı görülüyor.

uzunkopruyangin1

Her yıl kamuoyunun orman yangınlarına karşı uyarılmasına özel önem veriyoruz. Eğitim çalışmalarımızda orman yangınlarının neden olduğu çevresel sorunlar ile bunların orman ekosistemlerine ve iklim değişikliğine etkileri konularına ağırlık veriyoruz. Bunu önemsiyoruz çünkü ülkemizde orman yangınlarının %98'i insan kaynaklı.

uzunkopruyangin2

Vatandaşların herhangi bir duman gördüklerinde de ücretsiz ALO 177 Orman Yangın İhbar Hattı'nı arayarak yangını yetkililere bildirmeleri erken müdahale için çok büyük önem taşıyor. Zira erken müdahale ile yangınlar daha kısa sürede daha küçük alanlarda kontrol altına alınabiliyor. Türkiye'de 2002 yılında yangına ortalama 40 dakikada ulaşılıyorken bu süre son yıllarda 18 dakikaya kadar düşürüldü. Bu sürenin düşürülmesinde erken haber alma sistemlerinin oluşturulması, helikopter dahil müdahale araçlarının yenilenmesi önemli bir rol oynuyor. Orman yangınlarının yaşanmaması için gerekli önlemlerin önceden alınması ve bu önlemlere rağmen meydana gelebilecek yangınlarla mücadeleye hazırlıklı olmamız gerektiğine inanmaktayız, halkımızı orman yangınlarına karşı daha duyarlı ve tedbirli olmaya çağırıyoruz.

Uzunköprü'de yangından etkilenen tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yangınları canları pahasına söndürmeye çalışan ormancılarımıza kolaylıklar diliyoruz." dedi.