Yeni Nesil LED'li Sinyalizasyon Sistemi

Yeni Nesil LED'li Sinyalizasyon Sistemi
Trafik güvenliğini arttırmaya yönelik yaptığı çalışmalara bir yenisi daha ekleyen Edirne Belediyesi, 5 ayrı kavşakta 20 ayrı noktaya LED’li sinyalizasyon sistemini hizmete sunmak için çalışmalara başladı.

Trafik güvenliğini arttırmaya yönelik yaptığı çalışmalara bir yenisi daha ekleyen Edirne Belediyesi, 5 ayrı kavşakta 20 ayrı noktaya LED’li sinyalizasyon sistemini hizmete sunmak için çalışmalara başladı. LED’li sinyalizasyon sistemi ile yayalar ve sürücüler çok uzak mesafeden bile trafik lambalarının ne renk yanacağını görebilecek. Yayalar için yeşil ışık yandığında ise yaya yolu beyaz ışıkla aydınlatılacak.

ledlisinyalizasyon1

Kent merkezinde yaya ve araç güvenliğini arttırmak adına çalışmalarına hız kesmeden devam eden Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, LED’li sinyalizasyon sistemini hizmete sunmak için çalışmalarına başladı. Örneği daha önce KİPA karşısında yaya geçidinde bulunan LED’li sinyalizasyon sistemi, Orduevi, Ziraat Bankası, Carrefoursa, DSİ ve Migros kavşakları olmak üzere 5 ayarı kavşakta vatandaşların hizmetine sunulacak.

Söz konusu uygulama ile trafik ışıklarında bulunan sinyal lambalarıyla; sinyal lambalarının bağlı bulunduğu direkler aynı renkli LED'li lambalar birlikte yanacaklar. Bu sistem sayesinde trafik lambalarının ne renk yandığı sürücüler tarafından çok uzun mesafelerden bile görülebilecek.

ledlisinyalizasyon2

Bu sistemin özellikle yayaların karşıdan karşıya yoğun olarak geçtiği alanlarda uygulanacağını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "LED’li sinyalizasyon sistemine gece yaya yolunu aydınlatan özel bir donanım da eklendi. Bu sistemle karşıdan karşıya geçen yayalar sürücüler tarafından çok uzun mesafelerden rahatlıkla görülebilecektir. Sürücü ve yayaların yanlış ışıkta geçmesini ortadan kaldıran bu sistemle yaşanması muhtemel kazaların azalmasını hedefliyoruz." dedi.

EdirneJetHaber Haber Merkezi