Yerel Seçimler İçin Adres Değişikliği Ne Zamana Kadar? Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yerel Seçimler İçin Adres Değişikliği Ne Zamana Kadar? Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?
Mahalli İdareler Genel Seçimi için adres değişikliği yapmak isteyenlerin 1 Ekim tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi için 1 Ekim itibarıyla seçmen listelerini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alacak.

Bu nedenle seçmenlerin oy verme günü bulunacakları yerde oy kullanabilmek için adres değişikliklerini e-Devlet uygulamasından veya nüfus müdürlüklerinden 1 Ekim'e kadar yapması gerekiyor.

Ancak YSK, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için kolaylık sağlayacak.

Bu durumdaki seçmenlerin daha rahat oy kullanabilmesi için Milletvekili Genel Seçimi'ndeki gibi yeni tedbirler alınacak, deprem bölgesindeki seçmenlerin rahatça adres taşıma işlemlerini gerçekleştirmesi sağlanacak.

Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un, "Seçim dönemi" başlıklı 8. maddesi, "Mahalli İdareler seçimleri beş yılda bir yapılır. Her seçim döneminin beşinci yılındaki 1 Ocak günü seçimin başlangıç tarihidir. Aynı yılın mart ayının son pazar günü oy verme günüdür." hükmünü içeriyor.

Bu nedenle 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için seçim takvimi 1 Ocak'ta başlayacak.

İkametgah (Adres) Değişikliği Nasıl Yapılır?

Adres değişikliği için nüfus müdürlüklerinden adres değişikliği başvurusu yapılması gerekmektedir. Adres değişikliği için gerekli belgeler olan kira kontratı, kimlik ve fatura ile birlikte İl Nüfus Müdürlüğüne başvuruda bulunulabilmektedir. Kişiler, ikametgah belgesi almak için e-Devlet sisteminden de faydalanabilmektedirler. T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmasının ardından gerekli bilgiler doldurularak adres değişikliği kolaylıkla yapılabilmektedir.

Adres Değişikliği Nereden Yapılır?

İkametgah değişikliği yapabilmek için bağlı bulunulan nüfus müdürlüklerine gitmek gerekmektedir. Adres değişikliği, belirli şartlar altında e-Devlet sistemi üzerinden de kolaylıkla yapılabilmektedir. Kişinin yurt dışında yaşaması durumunda ise dış temsilcilere başvurularak ikametgah değiştirme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Taşınılacak yerleşim yerinde daha önce yaşayan kişilerin bulunması halinde kira sözleşmesi kişinin veya aile üyelerinin üzerine kayıtlı olan doğal gaz, telefon, elektrik veya su faturalarının bulundurulması gerekmektedir. Yeni sistemde kayıtlı yerleşim yerinde oturulması durumunda ise herhangi bir belgeye gerek duyulmamaktadır. Yalnızca kimlik ile adres bildirimi işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Adres Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Adres değişikliği işlemi nüfus müdürlüklerinden ve internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüklerinden yapılacak olan adres değişikliklerinde randevu alınması gerekmektedir. Adres değişikliği için gerekli evraklar ise kira kontratı, bir adet fatura ve kimlik olmaktadır. Gerekli belgelerin teslim edilmesinin ardından kişilerin adres bildirimi işlemi yapmaları gerekmektedir. İnternet üzerinden de adres değişikliği işlemi gerçekleştirilebilmektedir. e-Devlet sistemi üzerinden gerekli bilgiler doldurularak işlem yapılabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Kişiler, “e-Devlet sistemi üzerinden adres değişikliği işlemi nasıl yapılır?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. e-Devlet üzerinden adres değişikliği işleminin gerçekleştirilebilmesi için kişilerin belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar ise; kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması, 18 yaşından büyük olunması, velayet ve vesayet altında olunmaması ile sistemde cep telefonu bilgisinin yer alması olmaktadır. İşlem tarihi ile taşınma tarihi arasındaki sürenin 20 günü geçmemiş olması gerekmektedir. Çünkü adres değişikliği işleminin 20 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. 20 günü geçen adres bildirimlerinde cezai yaptırım uygulanmaktadır. e-Devlet adres değişikliği işlemi için e-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girişi yapıldıktan sonra gerekli bilgiler doldurularak yönlendirmeler takip edilebilmektedir. Mobil imza doğrulama veya sms doğrulama seçeneklerinden uygun olanın seçilmesinin ardından adres değişikliği işlemi yapılabilmektedir.

Nüfus Müdürlüğünden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Adres değişikliği işlemi için İl Nüfus Müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir. Nüfus müdürlüklerinden adres değişikliği işlemi için gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Nüfus müdürlüklerinden adres değişikliği için gerekli olan belgeler ise; kimlik, fatura ve kira kontratı olmaktadır. Gerekli belgelerin teslim edilmesinin ardından ise adres değişikliği işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Nüfus müdürlükleri dışında internet üzerinden de adres değişikliği işlemi yapılabilmektedir.