YSK Uyardı: Seçmen Kaydınız Dondurulabilir!

YSK Uyardı: Seçmen Kaydınız Dondurulabilir!
Seçim öncesinde seçim kaydını taşıyan yaklaşık 1,5 milyon seçmen oy kullanamayabilir!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin önemli bir açıklamada bulundu.

Seçim öncesinde yaklaşık 1,5 milyon kişinin seçim kaydını taşıdığı öğrenildi.

YSK'den yapılan açıklamada; beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtlarının dondurulacağı ve bu durumda olan seçmenlerin askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacakları belirtildi. Seçmenlerin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmalarının yasal zorunluluk olduğu ifade edildi.

YSK'den yapılan açıklamada şöyle dendi:

"31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik olarak yapıldığı hakkında; basında haberler yer almakta olup, bazı ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de Başkanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır.

4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır.

Bu nedenle; seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur."