Ulaş DEMİRAY

Ulaş DEMİRAY

AKSAL VE İBA NASIL KURTULUR?

ENEZ MEKTUBU / Ulaş DEMİRAY

AKP iktidarının tüm ülkeye olduğu gibi Edirne’ye de vereceği bir büyük eser, inandırıcı bir umut kalmamış olmalı ki artık Devletimizin rutin işleri bile parti propagandasına alet ediliyor. Hükümetin Tarım İl ve İlçe teşkilatlarının yıllardır yürüttüğü ve duyurduğu programlar güncellenmiş haliyle, ama bu defa parti örgütleri tarafından basına ve  ilgililere duyuruluyor, ilan ediliyor. Örneğin AKP İl Başkanı Belgin İBA geçtiğimiz günlerde “2020 yılı 1. Dönem buzağı desteklemesi kapsamında 7 bin 337 yetiştiriciye 30 bin 525 baş buzağısı için 11 milyon 679 bin 83 TL ödeme yapılacağını” içeren bir yazılı açıklama yapıyor. Zannedersiniz ki bugüne kadar böyle bir uygulama yokmuş da Edirne AKP İl Yönetimi aralarında para toplamış "Bu sene buzağı üreticilerine şukadar milyon para dağıtalım" diye karar almışlar. Millet bunu yutar mı?

Kaldı ki fen öğretmeni kökenli Sn. İBA’nın ağzında “Buzağı ve hayvancılık” lafları sanki biraz iğreti gibi duruyor. Buzağıyı görse tanır mı? Bilemem.

***

Bir başka gazete haberinde de “İBA Ankara’dan müjdelerle döndü” diye bir haber okudum. Müjde'nin niye "Müjde-ler" olduğunu hatta bunun “Niye müjde?” olduğunu da kavrayabilmiş değilim. Galiba Selimiye Camii'nin çevre düzenlemesi konusunda bir şeyler yapılmış ama ne yapılmış anlayamadım. Haberin içeriğinde başka da bir müjde falan da yok. Yani sırf bu iş için Ankara’ya gitmek gerekiyorsa vay halimize... Telefon var, görüntülü konuşma tekniği var. Kaldı ki Edirne’de bir de Belediye var. Çevre düzenlenecekse bu onların işi... Onlara engel olmayın yeter. Hele bir meydan düzenlemesi için Ankara’ya kadar gitmek, Ankara’nın keyfini beklemek gerekiyorsa asıl bu çarpıklığı sorgulayın. Bununla övünmeyin.

***

Devlet hayvan üreticisine, çiftçiye, esnafa "Kıyak olsun" diye para vermiyor ki. Devletin devlet olarak zaten yapması gereken işleri bunlar. Hükümetin ekonomik alanda alması ve uygulaması gereken, bir marifet sayılması mümkün olmayan rutin görevleri ve kararları var. Bunları sanki marifetmiş gibi kullanmak ve bunu sanki bir parti devleti imiş gibi parti örgütleri kanalıyla ilgililere duyurmak modası çoktan geçmiş usuller. Tükenmişliğin, çaresizliğin de bir göstergesi. Parti örgütlerinin görevi, yukarıdan, iletişim Başkanlığı’ndan gönderilen yalan yanlış anonsları yapmak değil, Edirne’nin ihtiyacı olan büyük projeleri hazırlayarak yaşama geçirilmesini sağlamaktır. Örneğin AKP Edirne Örgütü’nün asıl yapması gereken işlerden biri, Enez-Keşan Duble Yolu’nun artık daha fazla gecikmemesi için, öncü olup gerekirse halkı da organize edip Ankara’nın yollunu tutmak ve bu gerçekleşinceye kadar ilgililere baskı yapmaktır.

***

Enez İYİ PARTİ İlçe Başkanı Savaş Gündoğdu feryat ediyor. Enez’in yazlık 40-50 binlik nüfusuna karşılık 10 yataklı doktorsuz, ekipmansız hastahanesi için İBA’ları AKSAL’ları uyarıyor. AKP’nin İl ve Enez İlçe Örgütleri bu feryadı duyuyor musunuz? Tehlikenin farkında mısınız? “Doktor yok. Ne yapalım?" diyorsanız Enez-Keşan Duble yolunu yapın, ambulans sayısını artırın. Hiç yoksa Keşan Hastahanesi’ne duble yoldan 20 dakikada erişebilelim. Gerçi Keşan Hastahanesi de yeterli mi? Bu da ayrı bir konu. Yeterli olsa en basit vakaları bile Edirne’ye, Tekirdağ’a niye sevk etsin.

***

Demek ki Edirne’de AKP İL ve İlçe Örgütlerinin ilgilenmesi, ilgililere duyurulması gereken buzağı desteği kadar, hatta daha da acil olan önemli sağlık sorunları var. Kaldı ki İletişim Başkanlığı’ndan kopyala/yapıştır yöntemiyle yönetilen propagandanın bir işe yaramayacağını da görmek gerekiyor. O buzağı destekleri ertelenir, ya da gelmezse halk bunun hesabını yalnız Ankara’ya değil size de sorar.

***

İktidar tarafından unutulmuş, terk edilmiş, önemsenmeyen bir Edirne var. AKP’nin, İBA’nın, AKSAL’ın şimdi bütün ümidi, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nda..HELVACIOĞLU Başarılı olursa Edirne değilse de AKSAL ve İBA kurtulacak... Bir UMUT işte.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ulaş DEMİRAY Arşivi