İsmet ESENGİN

İsmet ESENGİN

HAYAT EVE SIĞAR – EV İÇİ DİYALOGLAR

Covid 19 uzun süredir hepimizi evlere tıktı. Salgında olumsuz kısıtlamalar olmasına rağmen aileler uzun süre sonra, uzun süreliğine bir arada yaşama mutluluğuna erişti. Tipik bir Türk ailesinin bu mutluluğuna tanık olalım.

Kısıtlamalar 1. Gün

Kadın (Dış ses) – Aşkitooom, salgın falan kötü ama devamlı evde olacak olman ne güzel. Artık daha çok birlikte vakit geçirebileceğiz canısı... (İç ses) – Ohh! Fazla mesai ayağıyla evden tüymeler, zıpçıktı arkadaşlarıyla içkili alemler son buldu. Artık evde gözümün önünde olacak. Şimdi ben buna evdeki bütün tamiratları da kitlerim. Hatta ev işlerinde yardım bile eder. Bir işe yarasın bari.

Erkek çocuk (Dış ses) – Yuppiiii! Babam benim; ne güzel evdesin devamlı. Okullar da kapalı, uzaktan eğitim var. Şimdi sen bana derslerimde de yardım edersin. Yaşasınn!. (İç ses) – Dur sennn!. Ders ayağına aylardır almadığın laptopu aldırmazsam sana. İnşallah okullar kapalı, evde tıkılıyız diye haftalığımı kesmez bu pinti herif.

Kız çocuk (Dış ses) – Babacımmmm, iyi ki hep evde olacaksın. Çok özlüyordum seni. (iç ses)- Yaşasın, ben şimdi onun altından girer üstünden çıkarım; yeni çıkan cep telefonunu aldırırım. İnternetten de beğendiğim bluzla pantolonu çaktım mı, ohh değme keyfime. Sabahlara kadar kankam kızlarla ve sevgilimle internette sohbet ederim. Yalnız bu arada sınırsız internet de aldırmak lazım. Ona da ders için lazım derim, nasılsa babam yer.

Adam (Dış ses) – Ohhh be! Ailemle birlikte olabileceğim. Canıma okuyordu bu işler, güçler. Birlikte daha çok vakit geçirebileceğiz, ne güzel.Canlarım benim!. (İç ses) – Sıçtık. Ne bok yiyeceğim ben sürekli evde tıkılı halde yahu. Ne güzel iş yemeği, fazla mesai ayağına alemlere akıyorduk. Şimdi evde içkime de karışır bu hatun.

Kısıtlamalar 2. Hafta

Kadın(Dış ses) – Canım benim, Bana yardım etmenden vazgeçtim; bari şu lavaboyu tamir etseydin, dolap sallanıyor sabitleseydin. Yanmış ampulleri bile ben değiştiriyorum yahu. Biraz el atsan evimin direği. (İç ses) – Adam pandemide evde olacak, yardım edecek dedik home ofis çalışıyorum diye bir de ayağına hizmet bekliyor. Akşamları da ohh, çeksin kafayı. İşe gitse daha mı iyiydi yahu?

Erkek çocuk(Dış ses) – Baba yaa! İki hafta oldu, hala almadın laptopu. Derslerimden geri kalıyorum bak. (iç ses) Ulan ha bire sallıyor bizi. Almayacak galiba. Bir de kapısında emir eri olduk. Ha bire bir şey istiyor.

Kız Çocuk(Dış ses) – Babacığım, hala yeni cep telefonumu almadın. Söz vermiştin hani. Hem bluzum ve pantalonumu da bekliyorum, ona göre. (İç ses) İnşallah beni sallamıyordur. Arkadaşlara rezil olurum. Hoş tutmak için de neredeyse hizmetçisi oldum valla. On dakikada bir çay isteyip duruyor.

Adam (Dış ses) – Hayatım ben yardım etmek istemez miyim? Evden de olsa işler çok. Çocuklar, bakın interneti yeniledim. Pandemi yüzünden patron maaşları yatırmadı henüz. Eski laptop ve telefonunuzla idare edin bakayım. (İç ses) Şimdilik maaşlar yatmadı deyip salladık. Şu İzmir at yarışlarına da bir kupon yapayım, sonra arkadaşları arayıp iş görüşmesi ayağına laflarız biraz.) (Dış ses)Kızııımmm. Bir çay kap getir hemen bana.

Kısıtlamalar 4. Hafta

Kadın (İç ve dış ses aynı) – Kocacığım: yeter artık! Uzaktan çalışıyorum ayağına hiç bir işe el sürmüyorsun. Akşam da evi meyhaneye çeviriyorsun. Bak tepemin tası atıyor ona göre.

Erkek çocuk (İç ve dış ses aynı) – Babam benim. Laptop alacağım diye bir aydır oyalıyorsun. Beni de ofis boy gibi kullanıyorsun. Yeter ama!

Kız Çocuk (İç ve dış ses aynı) – Baba yaa! Arkadaşlarıma babam bana yeni cep telefonu alıyor diye hava atmıştım. Alacağım dediğin pantolon ve bluzun da görsellerini paylaşmıştım. Herkes soruyor, aldın mı diye. Arkadaşlarıma rezil oldum yaa. Üüüüüü! (Yalandan ağlama sesi)

Adam (Dış ses) – Canlarım benim. Ben de isterim istediklerinizi yapmayı ama şartlar malum. İşler yoğun olduğu için ev işlerine yardım edemiyorum. Maaşlar eksik yattığ için de istediklerinizi alamıyorum. (İç ses) – Ya şimdi evde bir işe elimi sürsem bu hatun beni köle gibi kullanmaya başlar. Çocukların istediklerini alsam bu kez başka bir şey isterler. Sık dişini Hayati.

Kısıtlamalar 8. Hafta

Kadın (İç ses) – Allah belanı versin herif. Bir işe yaramıyorsun bari kirli donlarını ortalığa saçma. Ah ulan korona. Senin de Allah belanı versin. Terkedip annemin evine gideceğim desem onu da yapamıyorum. Gündüz hizmetçi, gece garson oldum bu mendebura. Arkadaşlarıyla gidip dışarıda zıkkımlandığında daha iyiydi. Onu bile arar oldum. Hayat Eve Sığar dedik, adam evden soğuttu bizi. HES’tirip gitsin zibidi arkadaşlarıyla ne halt yerse yesin.

Erkek çocuk (İç ses) – Senin gibi baba olmaz olsun. İki ay oyaladın, laptopun üstüne yattın. Ulan şeytan bilim adamı ol, bul şu aşıyı da bu adamdan kurtul diyor.

Kız çocuk(İç ses) – Sen ne kötü babasın. Senin yüzünden arkadaşlarımı arayamaz oldum. Yeni model cep telefonsuz kendimi ezik hissediyorum. İleride yaşlandığında ben de seni huzur evine kapatmazsam noolayım.

Adam (Dış ses) – Canlarım benim. İyi ki gece gündüz bir aradayız. Neredeyse bu koronayı seveceğim yahu. Hanımm, hadi benim rakı sofrasını kuruver. Kerahat vakti geldi sayılır. (İç ses) Bu korona bitsin yaşadım. Hatun ne geç kaldığıma ne de dışarıda kimlerle ne yiyip içtiğime karışmaz artık. Yuppiii!

Sözün Özü: Hayatı eve sığdırdık sığdırmasına da bu salgın bittiğinde hem doğum oranları, hem de boşanma oranları patlayacak gibi duruyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
İsmet ESENGİN Arşivi