İsmet ESENGİN

İsmet ESENGİN

UMUDUMUZ 2020

Hayırlısıyla 2019’u tarihin sayfalarına uğurladık, tüm güzel beklentilerimizi 2020’ye bağladık. Tomanya’da da 2019 hayal kırıklığı yaratmış, tüm Tomanların hayalleri 2020’ye kalmış. Bilenler bilir bilmeyenler sorar öğrenir, Tomanya gerçekten tuhaf bir ülkedir. Tomanların çoğu ekonomik sıkıntıdadır kıt kanaat yaşar, yine de kendini zengin sanır dünya alem buna şaşar.

Tomanyada iktidar 20 yıldır ülkeye hükmeder, iyi olanı kendine musibetleri dış güçlere havale eder. KATÖ ile elbirliğiyle memleketin içine ettiler, Katöcüler içlerinde iken Katö ile savaşanları Katöcü ilan ettiler. Hayatları Katö ile mücadele içinde geçmiş gazetecileri Katödenmahkum ettiler, hukuk cinayetlerine bir yenisini daha eklediler.Katö alçağına ne istediyse verenler işi pişkinliğe vurdular, tescilli Katöcüleri kurtarmak için kılıf uydurdular.

2019 yılı yerel seçimlerinde metropolleri yitirdiler, rant muslukları biraz kesilince topyekün delirdiler. Meğer yıllarca milletin parasına konmuşlar, yandaşlara peşkeş çekip haramiliğe soyunmuşlar. Ekonomi tümden inşaat sektörüne bağlanmış, ballı ihaleler ile yandaş müteahhitler kollanmış. Bire mal edileni devlete ona giydirmişler, gelir garantili ihalelerle ülkenin geleceğine ipotek getirmişler. Ülkenin tüm varlıklarını satıp bitirdiler, şimdi de gözlerini vatan toprağına diktiler. Dertleri yabancılara vatan toprağını satmak, oradan gelecek rant ile günü kurtarmak. Rant için çevre katliamlarına göz yumuyorlar, Saz dağları ve benzeri doğa harikalarını çöle çeviriyorlar. Traki’de de Soros’a sıvı gaz limanı kuracaklar, güzelim körfezin canına okuyacaklar. Ülkede yolsuzluk usulsüzlük almış yürümüş, hepsinin gözünü tomar hırsı bürümüş. Tomanbaşı hükümet sistemi parlamenter sistemi yok etmiş, ülkenin kaderini tek adam rejimine devretmiş.

Kuriye’de iç savaşa öncülük ettik, bir hayal uğruna 40 milyar tomarı heba ettik. Kuriye’nin başkentinde Cuma namazı kılacaktık, 5 milyon Kuriyeli mülteci bize girdi apışıp kaldık. Gıkımızı çıkarsak Amartika posta koyuyor, Tomanbaşının aile servetini yüzüne vuruyor. Mealen Kuriye’dekördlere dokunmayacaksın diyor, yoksa tüm servetini açıklarım diye tehdit ediyor. Şimdi de Dipya’ya asker gönderecekmişiz, belli ki dış politikada hala dibi görmemişiz. Yanlış dış politikalarla Beyazdenizde ülke hakları gitti gider, Egea’da 18 adayı peşkeş Grekolarapeşkeş çekmeleri ihanetle eşdeğer.Bu iktidar komşularla sıfır sorun şiarıyla işe başladı, maşallah etrafımızda aramızın iyi olduğu ülke kalmadı.

2019 yılında ekonomik kriz de tavan yaptı, Tomanya’da neredeyse borca batmamış hane kalmadı. İflaslar, hacizler aldı yürüdü, iktidara sorarsan ülke şahlandı, büyüdü. Dış borç 450 milyar tomarı aşmış, elde avuçta satacak ülke varlığı da kalmamış. Çalışabilecek nüfusun yüzde kırk beşinden azı iş sahibi, mevcut işsizlik rakamları ile refah beklemek hayal ötesi. Ekonomik başarı diyerek millete yalan söylediler, ülkeyi alenen dış borç batağına sürüklediler. Her sıkıştıklarında enflasyon sepeti ile oynadılar, temel gıda maddeleri yüzde yüze yakın zamlanmışken enflasyonu yüzde on iki olarak açıkladılar. Millet de artık uyandı bu oyunları yemiyor, hesap sormak için ilk seçimleri bekliyor.

Tomanya’da iktidar ne zaman sıkışsa yeni gündem yaratıyor, çılgın projeler peş peşe sıralanıyor. Kanal Kastenbul ile yeni rant kapısı aralıyorlar, boğazın kırk kilometre ötesine su yolu yapıyorlar. Neymiş efendim boğaz geçişi tehlikeliymiş, en dar yeri yedi yüz metre olan boğaza alternatif 150 metrelik kanal ile tehlike bertaraf edilecekmiş. Bu daracık kanal ile gemi kazaları önlenecek derler, bu gerekçeye kargalar bile güler. Bu işte de mutlak bir çapanoğlu var, ardında hem rant hem de AmartikanınSiyahdenize denetimsiz çıkma arzusu yatar. Diğer proje yıllardır duyduğumuz yerli otomobil rüyası, galiba yine kaptırılacak ülkenin milyonlarca tomar parası. Daha beş yıl olmadı yerli otomobil diye Saab markasının hurda hattını aldılar, otuz milyon tomarı resmen çöpe attılar. 2009’dan beri yerli ve milli uçağımız göklerde diye ilan veriyorlar, görünmez uçak yapmışız besbelli dünyadan gizliyorlar. Hayal kurmak yerine keşke yüksek teknoloji için ülke altyapısını kursaydık, yüksek katma değerli ürün üretip bu başarıyı alkışlasaydık. Umarız bu kez yine kandırılmayız, doğru düzgün bir iş olur boşa hayal kurmayız.

Tomanya sıkıntılarla geçirdi 2019’u, ancak hiçbir Toman yitirmedi umudunu. 2020 umarız olacak güzel haberlerin müjdecisi, daha fazla demokrasi, fikir özgürlüğü ve adalet tüm Tomanların en büyük beklentisi. Umarız yolsuzluklar, hırsızlıklar ve hukuksuzluk son bulur, ülkeyi soyanlar tez zamanda layığını bulur. Tüm Tomanlar Türkiye’ye büyük sempati besler, aynı güzellikleri Türkiye için de diler.

Sözün Özü: Yeni yıl yeni umutlar doğurur, hırsızın uğursuzun en büyük kabusu budur. (Hırsızlarını da alıp çektir git 2019, 2020 de aynısı olacaksa biz bu işte yokuz.)

Açıklamalar; Tomanyakaf dağının ardındaki masalsı ülkedir, ülkede yaşananlar gerçek ötesidir. Katökandırıkçı terör örgütüdür açılımı, bu hainleri devlete yuvalandırmaktır mevcut iktidarın en büyük günahı. Kuriye el birliğiyle parçaladığımız ülke, Dipya’daki iç savaşa karışmak kapımızdaki yeni tehlike. Beyazdeniz, Siyahdeniz ve EgeaTomanya’yı çevreleyen denizlerdir, Amartika dost gözüküp sırtımızdan hançerleyen ülkedir. TrakiTomanya’nın kuzeybatı toprağıdır, GrekolarTomanlarınkah dostu kah düşmanıdır. Tomar ülkenin para birimi, bir toöar yaklaşık bir dolardır ederi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
İsmet ESENGİN Arşivi