Ulaş DEMİRAY

Ulaş DEMİRAY

ÖNDER GAZETESİ, KEŞAN'IN AMİRAL GEMİSİ

ENEZ MEKTUBU

ENEZ’DE BARIŞ Gazetesi’nin ilk sayısı 1980 yılı haziran ayında basılmıştı. Basım yeri Keşan ÖNDER Matbaası’ydı. Gazetenin sonraki sayılarını da ÖNDER’de bastırmayı sürdürdük.. Bu süreç; ticari bir ilişkiden ziyade aynı yönde paylaşılan bir siyasi davanın, bir duruşun paylaşımı ve göstergesiydi.. 5 yıl kadar sürdü. BARIŞ Gazetesi yine bu ülkenin makus talihinin kurbanı olarak, baskılarla yayın yaşamını sonlandırmak zorunda kaldı.. O nedenle benim 5 yıl sürdüremediğim bu yayın sürecini 57 yıldır sürdürmenin ne demek olduğunu galiba ben anlayabiliyorum..

***

ÖNDER GAZETESİ kapanıyor.. Keşan Basın donanmasının amiral gemisi artık yok. Yörede bu işle uğraşan hemen hemen herkesin rahle-i tedrisi’nden geçtiği ÖNDER Gazetesi artık bizlere ulaşamayacak. Ne yazık ki Keşan’da bu bayrağı alıp taşıyacak, ÖNDER’in Atatürkçü/demokrat çizgisini sürdürecek birileri çıkmadı.. Çıksa iyi mi olurdu? Aynı çizgi yine sürdürülebilir miydi? Bilemiyorum.. Belki de böylesi daha iyi oldu.. Elden ele dolaşmadan, kirletilmeden, sulandırılmadan ÖNDER Keşan tarihindeki yerini aldı..

****

57 yıllık arşivine Keşan Belediyesi sahip çıkmış. Bence bu arşiv Keşan için ve araştırmalar yapacak olan yeni nesiller için muazzam bir kaynak. Hızla dijital ortama aktarılarak kullanıma sunulmasını umut ediyorum.. BU sorumlu ve duyarlı tavrından ötürü Sayın Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nu kutluyorum. Biliyorum ki bu arşiv, açılma hazırlıkları yapılan KEŞAN KENT MÜZESİ’nin en değerli köşesini oluşturacaktır.

***

Sonuçta ne dersek diyelim ÖNDER GAZETESİ Keşanlıların gurur duyduğu, saygı duyduğu, kendinden, ailesinden, dedelerinden mutlaka bir şeyler bulabileceği muazzam bir hazinenin adı. Eksikliği mutlaka hissedilecektir. Bu gazeteyi yaratan ve hiç el değiştirmeden, hiç ara vermeden bugünlere kadar taşıyan sevgili Feyzullah AKTAN ağabeyimiz de Keşan’ın bir gurur abidesidir. Onu tanımış olmaktan çok gururluyum. ÖNDER’in gerçek sahibi Keşanlılardır. O nedenle arşiv gerçek sahiplerine emanet edilmiştir. Temennimiz Sevgili AKTAN ağabeyimizin bundan sonra da güzel yazılarını sürdürmesidir. Yanılmıyorsam ona tüm Edirne Basınındaki gazetelerin kapısı sonuna kadar açıktır. Bunu yaparlarsa Gazetelerine değer katarlar.

***

Hoşcakal ÖNDER Gazetesi.. Kapının önünden her geçişimde yüreğimin burkulacağını ve hüzünleneceğimi biliyorum. Artık, oradan geçerken kafamı çevirip “Feyzullah abi orada mı?” diye de bakmayacağım. Ama biliyorum ki Amiral Gemileri de gün gelir kenara çekilir.. Fakat başarıları ve tarihte oynadıkları rol hiçbir zaman unutulmaz..

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ulaş DEMİRAY Arşivi